Image1 Image2 Image3

Czyli Memoriada, zajęcia organizowane już po raz trzeci w ramach wrocławskich „Dni Seniora” i wchodzące w skład Senioriady – igrzysk sportowych dla seniorów. 
Choć trening pamięci, w odróżnieniu od pozostałych dyscyplin ujętych w programie Senioriady, z pozoru nie wymaga sprawności fizycznej, to wcale do końca tak nie jest. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatu ćwiczenia pamięci, który odbył się w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora, we wtorek 22 września – parę dni przed oficjalnym rozpoczęciem święta seniorów.

Okazało się, że zapamiętywanie wymaga wiele energii, a przede wszystkim konsekwencji i systematyczności.
Warsztat przeprowadziła pani Barbara Maniak, profesjonalna trenerka pamięci, od ponad 10 lat zajmująca się tą dziedziną, zafascynowana ludzkim umysłem i jego możliwościami. Na wstępie trzygodzinnego warsztatu trenerka przybliżyła historię Memoriady na świecie. Przedstawiła także podstawowe jej dyscypliny, ze szczegółowym ich omówieniem. Następnie zaproponowała jedną z nich do realizacji dla seniorów, w celu sprawdzenia stanu ich umysłów. Każdy uczestnik, na indywidualne życzenie, mógł zapoznać się z oceną swej pracy i otrzymać informację co należy zmienić i w jaki sposób poprawić stan pamięci. Druga część spotkania polegała na wykonywaniu ćwiczeń pamięciowych. Łamigłówki, zadania na czas, wykorzystujące liczby, litery, ale i spostrzeganie oraz logiczne myślenie pochłaniały seniorów niemal całkowicie. Wszyscy uruchamiali swe umysły, jak tylko mogli, i koncentrowali się nad sprawnym rozwiązywaniem zadań. Nie zawsze było łatwo, o czym uczestnicy treningu otwarcie mówili podczas dyskusji na forum grupy, jak i po zakończeniu zajęć. Większość przyznała również, że poprzez maksymalną koncentrację i skupienie na zadaniach zmęczyli nie tylko swój mózg, ale i ciało. Pomimo tego nie zamierzają się poddawać i obiecują ćwiczyć dalej. Pomocne w tym postanowieniu mogą okazać się ćwiczenia, które pani Barbara podarowała uczestnikom na zadanie domowe. Kilkakrotnie podczas spotkania wspominała bowiem, jak ważna w uzyskaniu efektów pamięciowych jest konsekwencja, systematyka i powtarzanie ćwiczeń.

Wrocławskie Centrum Seniora dziękuje organizatorom Memoriady, szczególnie zaś pani Barbarze Maniak, za przybliżenie seniorom kompletu technik pamięciowych oraz sposobu ich prawidłowego wykorzystywania. 

Więcej zdjęć z wydarzenia: już wkrótce

Kalendarz wydarzeń

 ◄◄ 
 ◄ 
 ►► 
 ► 
luty 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Publikacja - podsumowanie 2015

Koordynator

     

Media o nas

Facebook

 

Galeria zdjęć 2017

Materiały promocyjne z 2018 r.